Czwartkowy Obiad u Diabetyków
z Panią Prezydentową

Kolejny, kolejny, kolejny i tak od 7-miu lat Czwartkowy Obiad u Diabetyków tym razem w uroczym ośrodku Knieja w Supraślu.

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, witając wszystkich obecnych, deklarował otwartość wobec tej inicjatywy, służącej poprawie zdrowia nie tylko mieszkańców miasteczka i okolic. Oczywiście autokary przyjechały z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Grajewa, Sokółki i Warszawy. Wśród kilkuset zaproszonych był gość szczególny, Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie Rzeczypospolitej na uchodźstwie, Ryszardzie Kaczorowskim. Prezydent pochodził z Białegostoku, po powrocie do kraju związał się również blisko z Supraślem, którego został honorowym obywatelem. Prezydencka para chętnie tu przyjeżdżała.

Jako deser artystyczny, wystąpił znakomity zespół Sarakina, w muzyce którego pulsuje bałkańska energia. Bułgar, Morawianin i dwóch białostoczan wystąpiło w poszerzonym składzie, z wokalistką, która pieśni śpiewała po grecku.

W najważniejszym punkcie spotkania prof. Danuta Pawłowska przedstawiła wykład. Tym razem mówiła o żywieniu wspomagającym leczenie cukrzycy. Cukrzyca bowiem – przypominała pani profesor, zawsze prowadzi do powikłań i jeżeli leczenie ograniczy się jedynie do środków przepisanych przez lekarza, jego efekty będą mizerne. (Wykład prezentujemy na stronie Czwartkowych Obiadów u Diabetyków: www.czwartkoweobiadyudiabetykow.pl w zakładce Edukacja.

Raz jeszcze energii dodała wszystkim Sarakina i rozpoczął się kolejny punkt programu – wspólne gotowanie. Za kuchennym stołem stanęli
Karolina Kaczorowska, Ewa Kulikowska dyr. dep. rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego, Bożena Grotowicz dyr. szpitala w Bielsku Podlaskim, Magdalena Gołaszewska dziennikarka TVP i Gniewomir Rokosz Kuczyński. Razem przygotowali zupę dyniową, gotowane warzywa z kocykiem z egzotycznego humusu (utarta gotowana ciecierzyca z przyprawami i tahini – pastą z sezamu) i tradycyjny deser, śliwki (i aronię) w gorzkiej czekoladzie.

Naszą tradycją jest składanie życzeń urodzinowych osobom, które w dniu Czwartkowego Obiadu u Diabetyków obchodzą urodziny. Tym razem jubilatką była Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska, której cała sala (ponad 300 osób) odśpiewała sto lat. Pani Karolina Kaczorowska ze wzruszenia dziękując powiedziała, ze to jest jej najpiękniejsza i najliczniejsza uroczystość urodzinowa.

Zamiast tortu były śliwki i aronia w gorzkiej czekoladzie.