Czwartkowy Obiad u Diabetyków

     w Sokółce
Społeczność sokólska towarzyszy Czwartkowym Obiadom u Diabetyków od dłuższego czasu. Mieszkańcy Sokółki i licznych pobliskich miejscowości wielokrotnie gościli w Supraślu, byli z nami także podczas Czwartkowego Obiadu u Diabetyków w Auli Kryształowej SGGW w Warszawie.
Tym razem Podlaskie Stowarzyszenie Diabetyków zorganizowało Czwartkowy Obiad u Diabetyków w Sokółce.


Ideą Czwartkowych Obiadów u Diabetyków jest edukowanie o zdrowiu w przyjaznej atmosferze, podczas wspólnego gotowania i przy stołach zastawionych smacznymi i zdrowymi potrawami w towarzystwie występów artystycznych.

Za Czwartkowymi Obiadami u Diabetyków stoi królewska tradycja XVIII–wiecznych „obiadów rozumnych” u Stanisława Augusta Poniatowskiego, podczas których rozmawiało się o sprawach ważnych dla całego społeczeństwa. My skupiamy się na sprawie najważniejszej: zdrowiu.Mistrzem Ceremoniału Czwartkowych Obiadów u Diabetyków w Sokółce był Dariusz Szada-Borzyszkowski, w roli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Towarzyszył mu znany aktor Adam Zieleniecki, tym razem jako hetman Jan Klemens Branicki.W menu edukacyjnym wysłuchaliśmy wykładu prof. Danuty Pawłowskiej pt. „Prawidłowe żywienie profilaktyką wielu chorób”, z którego dowiedzieliśmy się o zaletach prawidłowego odżywiania i niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą niewłaściwa dieta.
Jednocześnie uczestnicy mogli zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi dzięki wykwalifikowanym pielęgniarkom.W ramach deseru artystycznego swój talent zaprezentowała Eliza Sacharczuk – laureatka Grand Prix międzynarodowych konkursów piosenkarskich. Repertuar również był międzynarodowy – usłyszeliśmy utwory po polsku, rosyjsku i… grecku.Główną część programu stanowił oczywiście pokaz sztuki kulinarnej w wykonaniu zaproszonych gości. W roli kucharzy wystąpili: Mieczysław Baszko – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Ewa Kulikowska – dyrektor Departamentu Rolnictwa UMWP w Białymstoku, dr n. med. Robert Kranc – dziekan Wydziału Ogólnomedycznego Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku, Ryszard Królewski – kierownik produkcji firmy Eskimos S.A. oraz Anna Andrzejewska – wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sokółce.Tym razem przygotowali nam potrawy z mrożonych warzyw i owoców, które dostarczyła firma Eskimos S.A. z Sokółki: pożywną zupę z dyni, zdrowy bukiet warzyw pod hummusowym pledem i sałatkę z czerwonej fasoli, zaś w ramach deseru pojawiły się wyśmienite mrożone borówki amerykańskie, czarne porzeczki, truskawki, owoce rokitnika i rabarbar oblane gorzką czekoladą.Po gotowaniu przyszedł czas na degustację. Zainteresowanie było ogromne.

Uroczystość zakończyła się wzniesieniem wspólnego toastu sokiem z aronii znad Biebrzy. Czwartkowy Obiad u Diabetyków, tym razem na pięknej Ziemi Sokólskiej, przeszedł do historii. Do zobaczenia na kolejnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków!