Uwaga na tzw. "zdrowe" napoje!

Naukowcy z Glasgow University spytali 2 tys. Brytyjczyków, jak wiele cukru zawierają różne napoje. O ile ankietowani często przypisywali zbyt dużą zawartość cukru napojom gazowanym, to nie doceniali smoothies oraz soków owocowych, na przykład jabłkowego czy pomarańczowego. W przypadku soku z granatów przeciętny konsument zakładał, że w jego porcji jest aż 18 łyżeczek cukru mniej niż w rzeczywistości.

Przy okazji wyszło na jaw, że tego rodzaju napoje mogą odpowiadać za znaczną część spożywanych dziennie kalorii - około jednej czwartej (średnio 450 kalorii) - tymczasem wiele osób w ogóle nie bierze "płynnych" kalorii pod uwagę. Zbyt kaloryczna dieta jak wiadomo przyczynia się do otyłości i związanych z nią zagrożeń - cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób serca czy udaru mózgu

Jak zauważa British Soft Drinks Association, zawartość cukru w napojach nie jest tajemnicą - na opakowaniach umieszczono dane dotyczące zarówno liczby kalorii, jak i zawartości cukru. Zastąpienie słodkich napojów wodą czy niskokalorycznymi odpowiednikami może być skutecznym sposobem walki z otyłością.

Źródło: wiadomosci.onet.pl / PAP

dodano: 12-07-2012 r.