Brak snu grozi nadwagą. Naukowo udowodnione

Według uczonych, brak snu może prowadzić do zwiększenia wagi i to nie tylko poprzez wzrost apetytu, ale także spowolnienie procesu spalania kalorii.

- Nasze badania pokazują, że nieprzespana noc zmniejsza zużycie energii u zdrowych osób, co znaczy, że sen przyczynia się w dużym stopniu do metabolizmu - tłumaczy autor badania, Christian Benedict.

Brak snu związany z cukrzycą

Żeby dojść do takich wniosków, przeprowadzono eksperyment na 14 studentach uniwersytetu: mieli oni spać w różnych warunkach: ograniczonego snu, braku snu i normalnego snu przez kilka dni. Potem mierzono, ile jedli, jaki był poziom cukru w ich krwi, poziom hormonów i wskaźnik metabolizmu.

Eksperyment pokazał, że nawet jedna nieprzespana noc spowalnia metabolizm od 5 do 20 procent. Po bezsennej nocy wyższy jest też poziom cukru we krwi i hormon stresu.

Już wcześniejsze badania potwierdzały, że osoby, które śpią mniej niż pięć godzin dziennie są w większym stopniu narażone na tycie i problemy związane z wagą, takie jak cukrzyca. Zalecana dla dorosłych dawka snu to 7-8 godzin na dobę.

Źródło: www.tvn24.pl / Reuters

dodano: 25.07.2012 r.